Premier League Tournament, 2003/04

Winner - Bloomfield Cricket and Athletic Club

Matches

Group B: Colombo Cricket Club v Burgher Recreation Club at Colombo (CCC) - Oct 10-12, 2003

Burgher Recreation Club 191 and 200; Colombo Cricket Club 292 and 26/1

Match drawn

Group B: Colts Cricket Club v Bloomfield Cricket and Athletic Club at Colombo (Colts) - Oct 10-12, 2003

Bloomfield Cricket and Athletic Club 361 and 98/6; Colts Cricket Club 345

Match drawn

Group A: Galle Cricket Club v Sinhalese Sports Club at Colombo (Moors) - Oct 10-12, 2003

Galle Cricket Club 139 and 213; Sinhalese Sports Club 329/7d and 24/0

Sinhalese Sports Club won by 10 wickets

Group A: Nondescripts Cricket Club v Moors Sports Club at Colombo (NCC) - Oct 10-12, 2003

Nondescripts Cricket Club 213 and 282/7d; Moors Sports Club 206 and 0/0

Match drawn

Group B: Panadura Sports Club v Sebastianites Cricket and Athletic Club at Panadura - Oct 10-12, 2003

Panadura Sports Club 117 and 169; Sebastianites Cricket and Athletic Club 293

Sebastianites Cricket and Athletic Club won by an innings and 7 runs

Group A: Sri Lanka Air Force Sports Club v Chilaw Marians Cricket Club at Katunayake - Oct 10-12, 2003

Chilaw Marians Cricket Club 247 and 259/4d; Sri Lanka Air Force Sports Club 119 and 189

Chilaw Marians Cricket Club won by 198 runs

Group A: Tamil Union Cricket and Athletic Club v Police Sports Club at Colombo (PSS) - Oct 10-12, 2003

Tamil Union Cricket and Athletic Club 412/8d; Police Sports Club 83 and 183 (f/o)

Tamil Union Cricket and Athletic Club won by an innings and 146 runs

Group B: Bloomfield Cricket and Athletic Club v Burgher Recreation Club at Colombo (Bloomfield) - Oct 17-19, 2003

Bloomfield Cricket and Athletic Club 347 and 77/2; Burgher Recreation Club 210

Match drawn

Group B: Colombo Cricket Club v Colts Cricket Club at Colombo (CCC) - Oct 17-19, 2003

Colombo Cricket Club 215 and 243; Colts Cricket Club 198 and 28/0

Match drawn

Group B: Kurunegala Youth Cricket Club v Sebastianites Cricket and Athletic Club at Kurunegala - Oct 17-19, 2003

Sebastianites Cricket and Athletic Club 175 and 209/7d; Kurunegala Youth Cricket Club 130 and 151/7

Match drawn

Group A: Moors Sports Club v Galle Cricket Club at Colombo (Moors) - Oct 17-19, 2003

Moors Sports Club 174 and 208; Galle Cricket Club 125 and 209/5

Match drawn

Group A: Nondescripts Cricket Club v Sinhalese Sports Club at Colombo (NCC) - Oct 17-19, 2003

Sinhalese Sports Club 309 and 130/3; Nondescripts Cricket Club 226

Match drawn

Group B: Panadura Sports Club v Ragama Cricket Club at Panadura - Oct 17-19, 2003

Ragama Cricket Club 210 and 225/9; Panadura Sports Club 192

Match drawn

Group A: Police Sports Club v Chilaw Marians Cricket Club at Colombo (Police) - Oct 17-19, 2003

Chilaw Marians Cricket Club 410/8d and 25/1; Police Sports Club 157 and 277 (f/o)

Chilaw Marians Cricket Club won by 9 wickets

Group A: Sri Lanka Air Force Sports Club v Tamil Union Cricket and Athletic Club at Katunayake - Oct 17-19, 2003

Sri Lanka Air Force Sports Club 114 and 126; Tamil Union Cricket and Athletic Club 104 and 137/5

Tamil Union Cricket and Athletic Club won by 5 wickets

Group B: Colombo Cricket Club v Bloomfield Cricket and Athletic Club at Colombo (CCC) - Oct 24-26, 2003

Colombo Cricket Club 238 and 236/6; Bloomfield Cricket and Athletic Club 370

Match drawn

Group B: Colts Cricket Club v Burgher Recreation Club at Colombo (Colts) - Oct 24-26, 2003

Colts Cricket Club 338; Burgher Recreation Club 112 and 103 (f/o)

Colts Cricket Club won by an innings and 123 runs

Group A: Moors Sports Club v Sinhalese Sports Club at Colombo (Bloomfield) - Oct 24-26, 2003

Sinhalese Sports Club 232 and 126/5; Moors Sports Club 288

Match drawn

Group A: Nondescripts Cricket Club v Galle Cricket Club at Colombo (NCC) - Oct 24-26, 2003

Galle Cricket Club 400; Nondescripts Cricket Club 73 and 301 (f/o)

Galle Cricket Club won by an innings and 26 runs

Group B: Panadura Sports Club v Kurunegala Youth Cricket Club at Panadura - Oct 24-26, 2003

Panadura Sports Club 251 and 264/5d; Kurunegala Youth Cricket Club 128 and 180

Panadura Sports Club won by 207 runs

Group A: Police Sports Club v Sri Lanka Air Force Sports Club at Colombo (Police) - Oct 24-26, 2003

Police Sports Club 205 and 322/6; Sri Lanka Air Force Sports Club 474

Match drawn

Group B: Sebastianites Cricket and Athletic Club v Ragama Cricket Club at Moratuwa - Oct 24-26, 2003

Sebastianites Cricket and Athletic Club 142 and 214/8; Ragama Cricket Club 439/6d

Match drawn

Group A: Tamil Union Cricket and Athletic Club v Chilaw Marians Cricket Club at Colombo (PSS) - Oct 24-26, 2003

Tamil Union Cricket and Athletic Club 298 and 240; Chilaw Marians Cricket Club 199 and 101/7

Match drawn

Group B: Bloomfield Cricket and Athletic Club v Sebastianites Cricket and Athletic Club at Colombo (Bloomfield) - Oct 31-Nov 2, 2003

Bloomfield Cricket and Athletic Club 402/7d and 232/4; Sebastianites Cricket and Athletic Club 202

Match drawn

Group B: Burgher Recreation Club v Kurunegala Youth Cricket Club at Colombo (Burgher) - Oct 31-Nov 2, 2003

Kurunegala Youth Cricket Club 221 and 163; Burgher Recreation Club 271 and 114/2

Burgher Recreation Club won by 8 wickets

Group A: Chilaw Marians Cricket Club v Galle Cricket Club at Katunayake - Oct 31-Nov 2, 2003

Galle Cricket Club 244 and 96/5; Chilaw Marians Cricket Club 216

Match drawn

Group B: Colombo Cricket Club v Ragama Cricket Club at Colombo (CCC) - Oct 31-Nov 2, 2003

Ragama Cricket Club 171 and 168; Colombo Cricket Club 371/4d

Colombo Cricket Club won by an innings and 32 runs

Group B: Colts Cricket Club v Panadura Sports Club at Colombo (Colts) - Oct 31-Nov 2, 2003

Colts Cricket Club 273 and 149/1d; Panadura Sports Club 127 and 155

Colts Cricket Club won by 140 runs

Group A: Moors Sports Club v Police Sports Club at Colombo (Moors) - Oct 31-Nov 2, 2003

Police Sports Club 132 and 148; Moors Sports Club 105 and 153/7

Match drawn

Group A: Nondescripts Cricket Club v Tamil Union Cricket and Athletic Club at Colombo (NCC) - Oct 31-Nov 2, 2003

Nondescripts Cricket Club 379/9d; Tamil Union Cricket and Athletic Club 118 and 131 (f/o)

Nondescripts Cricket Club won by an innings and 130 runs

Group A: Sinhalese Sports Club v Sri Lanka Air Force Sports Club at Colombo (PSS) - Nov 1-3, 2003

Sinhalese Sports Club 304/7d and 174/5d; Sri Lanka Air Force Sports Club 215 and 113

Sinhalese Sports Club won by 150 runs

Group B: Bloomfield Cricket and Athletic Club v Kurunegala Youth Cricket Club at Colombo (Bloomfield) - Nov 7-9, 2003

Match abandoned without a ball bowled

Group B: Burgher Recreation Club v Sebastianites Cricket and Athletic Club at Colombo (Burgher) - Nov 7-9, 2003

Sebastianites Cricket and Athletic Club 214; Burgher Recreation Club 313/6

Match drawn

Group A: Chilaw Marians Cricket Club v Moors Sports Club at Katunayake - Nov 7-9, 2003

Moors Sports Club 146 and 172/4; Chilaw Marians Cricket Club 274

Match drawn

Group B: Colombo Cricket Club v Panadura Sports Club at Colombo (CCC) - Nov 7-9, 2003

Colombo Cricket Club 105 and 14/2; Panadura Sports Club 111/8d

Match drawn

Group B: Colts Cricket Club v Ragama Cricket Club at Colombo (Colts) - Nov 7-9, 2003

Colts Cricket Club 222/8d; Ragama Cricket Club 91 and 18/2 (f/o)

Match drawn

Group A: Nondescripts Cricket Club v Sri Lanka Air Force Sports Club at Colombo (NCC) - Nov 7-9, 2003

Nondescripts Cricket Club 214/7d and 123/7d; Sri Lanka Air Force Sports Club 109 and 95

Nondescripts Cricket Club won by 133 runs

Group A: Police Sports Club v Galle Cricket Club at Colombo (Police) - Nov 7-9, 2003

Galle Cricket Club 254 and 11/1; Police Sports Club 51 and 220 (f/o)

Match drawn

Group A: Tamil Union Cricket and Athletic Club v Sinhalese Sports Club at Colombo (PSS) - Nov 7-9, 2003

Match abandoned without a ball bowled

Group B: Bloomfield Cricket and Athletic Club v Ragama Cricket Club at Gampaha - Nov 14-16, 2003

Ragama Cricket Club 190 and 62/1; Bloomfield Cricket and Athletic Club 114

Match drawn

Group B: Colombo Cricket Club v Sebastianites Cricket and Athletic Club at Colombo (CCC) - Nov 14-16, 2003

Sebastianites Cricket and Athletic Club 274; Colombo Cricket Club 79/4

Match drawn

Group B: Kurunegala Youth Cricket Club v Colts Cricket Club at Kurunegala - Nov 14-16, 2003

Kurunegala Youth Cricket Club 124 and 170/7; Colts Cricket Club 263

Match drawn

Group A: Moors Sports Club v Sri Lanka Air Force Sports Club at Colombo (Moors) - Nov 14-16, 2003

Sri Lanka Air Force Sports Club 144 and 117; Moors Sports Club 67 and 29/1

Match drawn

Group A: Nondescripts Cricket Club v Chilaw Marians Cricket Club at Colombo (NCC) - Nov 14-16, 2003

Nondescripts Cricket Club 152 and 114/3; Chilaw Marians Cricket Club 135

Match drawn

Group B: Panadura Sports Club v Burgher Recreation Club at Panadura - Nov 14-16, 2003

Panadura Sports Club 146/6

Match drawn

Group A: Police Sports Club v Sinhalese Sports Club at Colombo (Police) - Nov 14-16, 2003

Police Sports Club 286; Sinhalese Sports Club 229/8

Match drawn

Group A: Tamil Union Cricket and Athletic Club v Galle Cricket Club at Colombo (PSS) - Nov 14-16, 2003

Galle Cricket Club 142 and 30/0; Tamil Union Cricket and Athletic Club 119

Match drawn

Group B: Kurunegala Youth Cricket Club v Ragama Cricket Club at Katunayake - Nov 21-23, 2003

Kurunegala Youth Cricket Club 296 and 143; Ragama Cricket Club 172 and 161/8

Match drawn

Group B: Bloomfield Cricket and Athletic Club v Panadura Sports Club at Colombo (Bloomfield) - Nov 28-30, 2003

Bloomfield Cricket and Athletic Club 178 and 170; Panadura Sports Club 144 and 2/1

Match drawn

Group B: Burgher Recreation Club v Ragama Cricket Club at Colombo (Burgher) - Nov 28-30, 2003

Ragama Cricket Club 322 and 66/2; Burgher Recreation Club 284

Match drawn

Group A: Chilaw Marians Cricket Club v Sinhalese Sports Club at Katunayake - Nov 28-30, 2003

Sinhalese Sports Club 412/6d and 69/5d; Chilaw Marians Cricket Club 207 and 260/8

Match drawn

Group B: Kurunegala Youth Cricket Club v Colombo Cricket Club at Kurunegala - Nov 28-30, 2003

Kurunegala Youth Cricket Club 230 and 156/7; Colombo Cricket Club 274/9d

Match drawn

Group A: Moors Sports Club v Tamil Union Cricket and Athletic Club at Colombo (Moors) - Nov 28-30, 2003

Tamil Union Cricket and Athletic Club 96 and 133; Moors Sports Club 154 and 79/2

Moors Sports Club won by 8 wickets

Group A: Police Sports Club v Nondescripts Cricket Club at Colombo (Police) - Nov 28-30, 2003

Nondescripts Cricket Club 215 and 341; Police Sports Club 195 and 36/2

Match drawn

Group B: Sebastianites Cricket and Athletic Club v Colts Cricket Club at Moratuwa - Nov 28-30, 2003

Colts Cricket Club 327/9d and 210/8; Sebastianites Cricket and Athletic Club 167

Match drawn

Group A: Sri Lanka Air Force Sports Club v Galle Cricket Club at Katunayake - Nov 28-30, 2003

Sri Lanka Air Force Sports Club 134 and 213/8; Galle Cricket Club 158

Match drawn

Semi-Final: Bloomfield Cricket and Athletic Club v Nondescripts Cricket Club at Colombo (Colts) - Dec 5-7, 2003

Bloomfield Cricket and Athletic Club 213 and 334; Nondescripts Cricket Club 148 and 123

Bloomfield Cricket and Athletic Club won by 276 runs

Semi-Final: Colts Cricket Club v Galle Cricket Club at Colombo (NCC) - Dec 5-7, 2003

Galle Cricket Club 134 and 137/5; Colts Cricket Club 683

Match drawn

Final: Bloomfield Cricket and Athletic Club v Colts Cricket Club at Colombo (SSC) - Dec 26-28, 2003

Colts Cricket Club 175 and 239; Bloomfield Cricket and Athletic Club 239 and 176/5

Bloomfield Cricket and Athletic Club won by 5 wickets

3rd Place Playoff: Galle Cricket Club v Nondescripts Cricket Club at Colombo (Moors) - Dec 26-27, 2003

Nondescripts Cricket Club 138 and 127; Galle Cricket Club 205 and 62/1

Galle Cricket Club won by 9 wickets

Plate Group B: Chilaw Marians Cricket Club v Tamil Union Cricket and Athletic Club at Katunayake - Jan 16-18, 2004

Tamil Union Cricket and Athletic Club 117 and 337; Chilaw Marians Cricket Club 247 and 210/4

Chilaw Marians Cricket Club won by 6 wickets

Plate Group C: Colombo Cricket Club v Moors Sports Club at Colombo (CCC) - Jan 16-18, 2004

Colombo Cricket Club 291 and 161; Moors Sports Club 434/8d and 22/0

Moors Sports Club won by 10 wickets

Plate Group D: Police Sports Club v Sebastianites Cricket and Athletic Club at Colombo (Police) - Jan 16-17, 2004

Police Sports Club 76 and 213; Sebastianites Cricket and Athletic Club 408/8d

Sebastianites Cricket and Athletic Club won by an innings and 119 runs

Plate Group A: Sinhalese Sports Club v Panadura Sports Club at Colombo (SSC) - Jan 16-18, 2004

Sinhalese Sports Club 431 and 287/7; Panadura Sports Club 259

Match drawn

Plate Group A: Panadura Sports Club v Burgher Recreation Club at Panadura - Jan 23-25, 2004

Burgher Recreation Club 331 and 171; Panadura Sports Club 226 and 73/5

Match drawn

Plate Group D: Police Sports Club v Ragama Cricket Club at Gampaha - Jan 23-25, 2004

Police Sports Club 175 and 263; Ragama Cricket Club 295 and 119/7

Match drawn

Plate Group C: Sri Lanka Air Force Sports Club v Colombo Cricket Club at Colombo (Riffle) - Jan 23-25, 2004

Sri Lanka Air Force Sports Club 298 and 226; Colombo Cricket Club 464 and 61/0

Colombo Cricket Club won by 10 wickets

Plate Group B: Tamil Union Cricket and Athletic Club v Kurunegala Youth Cricket Club at Colombo (PSS) - Jan 24-26, 2004

Tamil Union Cricket and Athletic Club 173 and 222; Kurunegala Youth Cricket Club 187 and 99/6

Match drawn

Plate Group A: Burgher Recreation Club v Sinhalese Sports Club at Colombo (Burgher) - Jan 30-Feb 1, 2004

Burgher Recreation Club 370 and 221; Sinhalese Sports Club 374 and 26/1

Match drawn

Plate Group B: Kurunegala Youth Cricket Club v Chilaw Marians Cricket Club at Kurunegala - Jan 30-Feb 1, 2004

Chilaw Marians Cricket Club 323 and 186/6d; Kurunegala Youth Cricket Club 143 and 330/7

Match drawn

Plate Group C: Moors Sports Club v Sri Lanka Air Force Sports Club at Colombo (Moors) - Jan 30-Feb 1, 2004

Moors Sports Club 292 and 622; Sri Lanka Air Force Sports Club 144

Match drawn

Plate Group D: Ragama Cricket Club v Sebastianites Cricket and Athletic Club at Colombo (Police) - Feb 1-3, 2004

Ragama Cricket Club 302 and 292; Sebastianites Cricket and Athletic Club 248 and 59/3

Match drawn

Plate Semi-Final: Chilaw Marians Cricket Club v Moors Sports Club at Katunayake - Feb 6-7, 2004

Chilaw Marians Cricket Club 91 and 223; Moors Sports Club 303 and 12/0

Moors Sports Club won by 10 wickets

Plate Semi-Final: Ragama Cricket Club v Sinhalese Sports Club at Colombo (Colts) - Feb 6-8, 2004

Sinhalese Sports Club 287 and 455/9; Ragama Cricket Club 236

Match drawn

Plate Final: Moors Sports Club v Sinhalese Sports Club at Colombo (PSS) - Feb 13-15, 2004

Sinhalese Sports Club 220 and 223/8d; Moors Sports Club 233 and 107

Sinhalese Sports Club won by 103 runs

Tournament Results
Moors v Sinhalese at Colombo (PSS) - Feb 13-15, 2004
Sinhalese won by 103 runs
Ragama v Sinhalese at Colombo (Colts) - Feb 6-8, 2004
Match drawn
Chilaw v Moors at Katunayake - Feb 6-7, 2004
Moors won by 10 wickets
Ragama v Sebast CAC at Colombo (Police) - Feb 1-3, 2004
Match drawn
Burgher v Sinhalese at Colombo (Burgher) - Jan 30-Feb 1, 2004
Match drawn
Kurunegala Y v Chilaw at Kurunegala - Jan 30-Feb 1, 2004
Match drawn
Moors v SL Air SC at Colombo (Moors) - Jan 30-Feb 1, 2004
Match drawn
More results »
News | Features Last 3 days
News | Features Last 3 days