Quick Links
Squad

Rod Tucker      

Full name Rodney James Tucker

Born August 28, 1964, Auburn, Sydney, New South Wales

Current age 53 years 110 days

Major teams Australian Capital Territory, New South Wales, Tasmania

Batting style Left-hand bat

Bowling style Right-arm medium

Other Umpire

Relation Brother - DC Tucker

Rodney James Tucker
Batting and fielding averages
Mat Inns NO Runs HS Ave 100 50 Ct St
First-class 103 172 32 5076 165 36.25 7 28 69 0
List A 65 59 7 1255 85 24.13 0 7 20 0
Bowling averages
Mat Balls Runs Wkts BBI BBM Ave Econ SR 4w 5w 10
First-class 103 10050 5093 123 4/56 41.40 3.04 81.7 0 0
List A 65 2492 1982 69 4/30 4/30 28.72 4.77 36.1 4 0 0
Career statistics
First-class span 1986/87 - 1998/99
List A span 1985/86 - 1999/00
Umpiring statistics
Test debut New Zealand v Bangladesh at Hamilton, Feb 15-19, 2010 scorecard
Last Test New Zealand v West Indies at Hamilton, Dec 9-12, 2017 scorecard
Test matches 57
Test statistics
ODI debut Australia v South Africa at Hobart, Jan 18, 2009 scorecard
Last ODI India v New Zealand at Pune, Oct 25, 2017 scorecard
ODI matches 72
ODI statistics
T20I debut Australia v South Africa at Melbourne, Jan 11, 2009 scorecard
Last T20I England v West Indies at Kolkata, Apr 3, 2016 scorecard
T20I matches 35
T20I statistics
Latest Articles
Latest Photos

Mar 26, 2017

Bruce Oxenford and Rod Tucker take a light reading, New Zealand v South Africa, 3rd Test, Hamilton, 2nd day, March 26, 2017

Bruce Oxenford and Rod Tucker take a light reading

© Getty Images

Mar 16, 2017

The celebrations begin for JP Duminy after the wicket of BJ Watling, New Zealand v South Africa, 2nd Test, Wellington, 1st day, March 16, 2017

The celebrations begin for JP Duminy after the wicket of BJ Watling

© Getty Images

Jan 13, 2017

Lahiru Kumara in delivery stride, South Africa v Sri Lanka, 3rd Test, Johannesburg, 2nd day, January 13, 2017

Lahiru Kumara in delivery stride

© Gallo Images

Notes

New South Wales 1985/86 to 1987/88

Tasmania 1987/88 to 1995/96; 1997/98 to 1998/99

Tasmanian Deputy Vice-Captain 1991/92

Tasmanian Vice-captain 1992/93 to 1995/96

Canberra 1999/00 (Captain/Coach)