BCCI Annual General Meeting

BCCI's Working Committee List for 2010-11

ESPNcricinfo staff

September 29, 2010

Text size: A | A

81st ANNUAL GENERAL MEETING OF BCCI

COMPOSITION OF WORKING COMMITTEE FOR 2010-11

1. SHASHANK MANOHAR PRESIDENT

2. N SRINIVASAN HONORARY SECRETARY, PRESIDENT ELECT

3. SANJAY JAGDALE HONORARY JOINT SECRETARY

4. M P PANDOVE HONORARY TREASURER

5. ARUN JAITLEY VICE PRESIDENT (NORTH)

6 SHIVLAL YADAV VICE PRESIDENT (SOUTH)

7. ARINDAM GANGULY VICE PRESIDENT (EAST)

8. NIRANJAN SHAH VICE PRESIDENT (WEST)

9. RAJEEV SHUKLA VICE PRESIDENT (CENTRAL)

10. DELHI & DISTRICT CRICKET ASSOCIATION, 11. TAMIL NADU CRICKET ASSOCIATION, 12. CRICKET ASSOCIATION OF BENGAL, 13. MUMBAI CRICKET ASSOCIATION,14. UTTAR PRADESH CRICKET ASSOCIATION (All Permanent Test Centres)

15. JAMMU &KASHMIR CRICKET ASSOCIATION (NORTH)
16. GOA CRICKET ASSOCIATION (SOUTH)
17. ORISSA CRICKET ASSOCIATION (EAST )
18. BARODA CRICKET ASSOCIATION (WEST )
19. RAILWAY SPORTS PROMOTION BOARD (CENTRAL)

20.. KARNATAKA STATE CRICKET ASSOCIATION, 21.. PUNJAB CRICKET ASSOCIATION, 22.. GUJARAT CRICKET ASSOCIATION, 23.. VIDARBHA CRICKET ASSOCIATION (All Staged Test Matches)

SENIOR TOURNAMENT COMMITTEE

1. MR.SHIVLAL YADAV CHAIRMAN/VICE PRESIDENT

2. HARYANA CRICKET ASSOCIATION

3. TAMIL NADU CRICKET ASSOCIATION

4. ORISSA CRICKET ASSOCIATION

5. BARODA CRICKET ASSOCIATION

6. U P CRICKET ASSOCIATION

7. MR. N SRINIVASAN HON. SECRETARY/CONVENOR

TECHNICAL COMMITTEE

1. MR.SUNIL GAVASKAR CHAIRMAN

2. PREM THAKUR (NORTH)

3. P R ASHOK ANAND (SOUTH)

4. GOUTAM DASGUPTA (EAST )

5 MADHAV RANADE (WEST )

6 VIJAY NAIDU (CENTRAL)

7 K SRIKKANTH (CHAIRMAN SENIOR SELECTION COMM)

8. SOURAV GANGULY (FORMER TEST CRICKETER)

9. V K RAMASWAMY (FORMER TEST UMPIRE)

10. N SRINIVASAN HON. SECRETARY/CONVENOR

TOUR, PROGRAMME & FIXTURE COMMITTEE

1 ARUN JAITLEY CHAIRMAN

2.. MD. ASLAM GONI (NORTH)

3.. VINOD PHADKE (SOUTH)

4.. BIKAS BARUAH (EAST)

5 PARIMAL NATWANI (WEST )

6.. PRAKASH DIXIT (CENTRAL)

7 N SRINIVASAN HON. SECRETARY/CONVENOR

FINANCE COMMITTEE

1 JYOTIRADITYA M SCINDIA CHAIRMAN

2.. ANURAG THAKUR (NORTH)

3.. E VENKATRAM REDDY (SOUTH)

4.. AMITABH CHOUDHARY (EAST)

5.. SANJAY PATEL (WEST )

6 SANJAY DIXIT (CENTRAL)

7 M.P. PANDOVE HON. TREASURER/CONVENOR

JUNIOR CRICKET COMMITTEE

1. RAJEEV SHUKLA CHAIRMAN

2. CAPTAIN (IN) U K THAPA - NORTH

3. T R BALAKRISHNAN - SOUTH

4. RAJIV SINGH - EAST

5. DHIRAJ JOGANI - WEST

6. ASHOK KUMAT - CENTRAL

7. SANJAY JAGDALE - HON. JT. SECRETARY/CONVENOR

UMPIRES SUB-COMMITTEE

1. NIRANJAN SHAH - CHAIRMAN

2.. ANIRUDH CHAUDHARY - (NORTH)

3.. MONCHO FERRA - (SOUTH)

4.. BISWARUP DEY - (EAST)

5.. HEMANT WAINGANKAR - (WEST )

6 SHUAIB AHMED - (CENTRAL)

7.. S VENKATARAGHAVAN - DIRECTOR

8. A V JAYAPRAKASH - RETD. TEST UMPIRE

9.. SANJAY JAGDALE - HON. JT. SECRETARY/CONVENOR

VIZZY TROPHY COMMITTEE

1. ARINDAM GANGULY - CHAIRMAN / VICE PRESIDENT

2.. APPAL RAJU - SOUTH

3.. BABUL HORE - EAST

4.. GURDEEP SINGH - (A.I.U.)

5.. PROF. BEENA SHAH - (A.I.U.) / JOINT CONVENOR

6.. SANJAY JAGDALE - HON. JT. SECRETARY/JOINT CONVENOR

WOMEN'S COMMITTEE

1 SHASHANK MANOHAR - CHAIRMAN

2 SHASHI GUPTA - NORTH

3 VIDYA YADAV - SOUTH

4 ANURADHA MISRA - EAST

5 SANGITA DABIR - CENTRAL

6 SHUBHANGI KULKARNI - WEST

7. N SRINIVASAN - HON.SECRETARY/CONVENOR

ALL INDIA SENIOR SELECTION COMMITTEE

1 K SRIKKANTH - SOUTH -CHAIRMAN

2. YASHPAL SHARMA - NORTH

3 C R VENKATRAMAN - EAST

4 SURENDRA BHAVE - WEST

5 NARENDRA HIRWANI - CENTRAL

6 N SRINIVASAN - HON. SECRETARY / CONVENOR

ALL INDIA JUNIOR SELECTION COMMITTEE

1 ABEY KURUVILLA - WEST -CHAIRMAN

2 ARUN SHARMA - NORTH

3 VENKA PRATAP - SOUTH

4 RAJIB DEBBARMAN - EAST

5 PREETAM GANDHE - CENTRAL

6 SANJAY JAGDALE - HON. JT. SECRETARY / CONVENOR

ALL INDIA WOMEN'S SELECTION COMMITTEE

1 VRINDA BHAGAT - WEST -CHAIRPERSON

2. RESHMA GANDHI - NORTH

3. SAVITHA NIRALA - SOUTH

4 GARGI BANERJEE - EAST

5 REETA DEY - CENTRAL

6. N SRINIVASAN - HON. SECRETARY / CONVENOR

IPL GOVERNING COUNCIL COMMITTEE

CHIRAYU AMIN - CHAIRMAN

RAJEEV SHUKLA - UPCA

ARUN JAITLEY - DDCA

ANURAG THAKUR - HIMACHAL

RANJIB BISWAL - ORISSA

AJAY SHIRKE - MAHARASTRA

TWO CRICKETERS - TO BE NOMINATED BY PRESIDENT

ALL OFFICE BEARERS OF BCCI

SPECIAL COMMITTEES DURING THE YEAR - 2010-11

LEGAL COMMITTEE

SHASHANK MANOHAR - CHAIRMAN

ARUN JAITLEY - DDCA

NILLAY DUTTA - ASSAM

ANIRUDH CHAUDHARY - HARYANA

D V SUBBARAO - ANDHRA

PRATAP SATPATI - ORISSA

NATIONAL CRICKET ACADEMY BOARD

ANIL KUMBLE - CHAIRMAN

AJAY SHIRKE - VICE CHAIRMAN - MAHARASHTA

SANDEEP PATIL - DIRECTOR- NCA

RAKESH PARIKH - MEMBER - BARODA

SUNIL DEV - MEMBER -DDCA

GROUP CAPT. D D DESHPANDE - MEMBER -VCA

T C MATHEW - MEMBER -KERALA

CHIRARAJNA PAUL - MEMBER -TRIPURA

ALL OFFICE BEARERS OF BCCI

NCA CONSTRUCTION AND INFRASTRUCTURE COMMITTEE

AJAY SHIRKE - CHAIRMAN

C R LAXMINARAYAN - KSCA

ANSARI MIRZA -

PRADEEP DESHMUKH

SANJAY JAGDALE - HON.JT SECRETARY/ CONVENOR

CONSTITUTION REVIEW COMMITTEE

SHASHANK MANOHAR - CHAIRMAN

ANIRUDH CHOUDHARY - HARYANA

ARUN JAITLEY - DDCA

PROF. R S SHETTY - CAO -BCCI

N SRINIVASAN - HONORARY SECRETARY/CONVENOR

MUSEUM COMMITTEE

ANIRUDH CHOUDHARY - CHAIRMAN

P D PATHAK - UTTAR PRADESH

SANJIB KUMAR DUTTA - ORISSA

ANURAG THAKUR - HPCA

M PRABHAKAR RAO - ANDHRA

M R KRISHNA - KARNATAKA

S.P. BANSAL - DDCA

S VENKATESWARAN - HYDERABAD

K P KAJARIA - NCC

SALEEM KHAN - JAMMU & KASHMIR

PROF. R S SHETTY - CONVENOR

MEDIA COMMITTEE

RAJEEV SHUKLA - CHAIRMAN

G S WALIA - NORTH (PUNJAB)

R N BABA - SOUTH (TNCA)

PABITRA GAGOI - EAST (ASSAM)

VINOD DESHPANDE - WEST (MUMBAI)

RAJAN NAIR - CENTRAL (VIDARBHA)

N SRINIVASAN - HONORARY SECRETARY /CONVENOR

MARKETING SUB-COMMITTEE

DR. FAROOQ ABHULLAH - CHAIRMAN

C P JOSHI - RAJASTHAN

GOUTAM ROY - ASSAM

CHIRAYU AMIN - BARODA

DR. G GANGA RAJU - ANDHRA

ANIRUDH CHAUDHRY - HARYANA

DILIP CHUDGAR - MPCA

SAMARJIT GAIKWAD - BARODA

ANURAG THAKUR - HPCA

S N WADIYAR - KSCA

M M MISRA - UPCA

DAYANAND NARVEKAR - GOA

ARVIND CHOUDHARY - HARYANA

C K KHANNA - DDCA

D S CHALAPATHI - HYDERABAD

CHITRAK MITRA - CAB

BHARAT SHAH - SAURASHTRA

ALL OFFICE BEARERS OF BCCI

GROUND & PITCHES COMMITTEE

VENKAT SUNDARAM - NORTH -CHAIRMAN

P R VISHWANATHAN - SOUTH

RATUL DAS - EAST

SUDHIR NAIK - WEST

RAJIV GOKHALE - CENTRAL

N SRINIVASAN - HONORARY SECRETARY/CONVENOR

AFFILIATION COMMITTEE

ARUN JAITLEY - CHAIRMAN

ASLAM GONI - JAMMU & KASHMIR

SANJAY JAGDALE - HONORARY JT SECRETARY

CRICKET DEVELOPMENT COMMITTEE

DILIP VENGSARKAR - CHAIRMAN

CHETAN CHAUHAN - NORTH

ARSHAD AYUB - SOUTH

PRANOB ROY - EAST

PRASHANT VAIDHYA - CENTRAL

N SRINIVASAN - HONORARY SECRETARY/ CONVENOR

© ESPN Sports Media Ltd.

TopTop
Email Feedback Print
Share
E-mail
Feedback
Print
Country Fixtures Country Results
3rd Investec Test: England v India at Southampton - Jul 27-31
England won by 266 runs
Final: Australia A v India A at Darwin
Aug 2, 2014 (10:00 local | 00:30 GMT | 20:30 EDT | 19:30 CDT | 17:30 PDT)
4th Investec Test: England v India at Manchester
Aug 7-11, 2014 (11:00 local | 10:00 GMT | 06:00 EDT | 05:00 CDT | 03:00 PDT)
Only Test: Eng Women v India Women at Wormsley
Aug 13-16, 2014 (11:00 local | 10:00 GMT | 06:00 EDT | 05:00 CDT | 03:00 PDT)
5th Investec Test: England v India at The Oval
Aug 15-19, 2014 (11:00 local | 10:00 GMT | 06:00 EDT | 05:00 CDT | 03:00 PDT)
Complete fixtures » | Download Fixtures »
News | Features Last 3 days
News | Features Last 3 days
Sponsored Links

Why not you? Read and learn how!