BCCI Annual General Meeting

BCCI's Committee List for 2011-12

ESPNcricinfo staff

September 19, 2011

Text size: A | A

82nd ANNUAL GENERAL MEETING OF BCCI

COMPOSITION OF WORKING COMMITTEE FOR 2010-11

1. N SRINIVASAN PRESIDENT

2. SANJAY JAGDALE HONORARY SECRETARY

3. ANURAG THAKUR HONORARY JOINT SECRETARY

4. AJAY SHIRKE HONORARY TREASURER

5. ARUN JAITLEY VICE PRESIDENT (NORTH)

6. N SHIVLAL YADAV VICE PRESIDENT (SOUTH)

7. CHITRAK MITRA VICE PRESIDENT (EAST)

8. NIRANJAN SHAH VICE PRESIDENT (WEST)

9. SUDHIR DABIR VICE PRESIDENT (CENTRAL)

10.. DELHI & DISTRICT CRICKET ASSOCIATION ] 11.. TAMIL NADU CRICKET ASSOCIATION ] 12.. CRICKET ASSOCIATION OF BENGAL ] 13.. MUMBAI CRICKET ASSOCIATION ] 14.. UTTAR PRADESH CRICKET ASSOCIATION ] (All Permanent Test centres)

15.. SERVICES SPORTS PROMOTION BOARD (NORTH) 16.. KERALA CRICKET ASSOCIATION (SOUTH) 17.. ASSAM CRICKET ASSOCIATION (EAST ) 18.. MAHARASHTRACRICKET ASSOCIATION (WEST ) 19.. M P CRICKET ASSOCIATION (CENTRAL)

20.. KARNATAKA STATE CRICKET ASSOCIATION] 21.. PUNJAB CRICKET ASSOCIATION ] 22.. GUJARAT CRICKET ASSOCIATION ] 23.. VIDARBHA CRICKET ASSOCIATION ] 24 HYDERABAD CRICKET ASSOCIATION ] (all staged Test matches)

SENIOR TOURNAMENT COMMITTEE

1. MR. SUDHIR DABIR CHAIRMAN/VICE PRESIDENT

2. DELHI & DISTRICT CRICKET ASSOCIATION

3. THE KARNATAKA STATE CRICKET ASSOCIATION

4. TRIPURA CRICKET ASSOCIATION

5. GUJARAT CRICKET ASSOCIATION

6. M P CRICKET ASSOCIATION

7. SANJAY JAGDALE HON. SECRETARY/CONVENOR

TOUR, PROGRAMME & FIXTURE COMMITTEE

1 ARUN JAITLEY CHAIRMAN

2.. MOHD. ASLAM GONI (NORTH)

3.. VINOD PHADKE (SOUTH)

4.. RAJIV SINGH (EAST)

5 PARIMAL NATHWANI (WEST)

6.. SHOAIB AHMED (CENTRAL)

7 SANJAY JAGDALE HON. SECRETARY/CONVENOR

FINANCE COMMITTEE

1 JYOTIRADITYA M SCINDIA CHAIRMAN

2.. ANIRUDH CHAUDHRY (NORTH)

3.. T C MATHEW (SOUTH)

4.. NILAY DUTTA (EAST)

5.. SANJAY PATEL (WEST )

6 PRAFUL DOSHI (CENTRAL)

7 AJAY SHIRKE HON. TREASURERS/CONVENOR

JUNIOR CRICKET COMMITTEE

1. N SHIVLAL YADAV CHAIRMAN

2. ARUN THAKUR NORTH

3. J ABHIRAM SOUTH

4. K P KAJARIA EAST

5. BHARAT DUDHIA WEST

6. MAHENDRA SHARMA CENTRAL

7. ANURAG THAKUR HON. JT. SECRETARY/CONVENOR

UMPIRES SUB-COMMITTEE

1.. NIRANJAN SHAH CHAIRMAN

2.. G S WALIA (NORTH)

3.. APPAL RAJU (SOUTH)

4.. SATHYA MOHANTY (EAST)

5.. NITIN DALAL (WEST )

6 BHAGWAN DAS SUTHAR (CENTRAL)

7. S VENKATARAGHAVAN DIRECTOR

8. A V JAYAPRAKASH RETD. TEST UMPIRE

9.. ANURAG THAKUR HON. JT. SECRETARY/CONVENOR

WOMEN'S COMMITTEE

1 TBD CHAIRMAN

2 SHASHI GUPTA NORTH

3 VIDYA YADAV SOUTH

4 ANURADHA MISHRA EAST

5 SANGITA DABIR CENTRAL

6 ANJALI PENDARKAR WEST

7. SANJAY JAGDALE HON.SECRETARY/CONVENOR

ALL INDIA SENIOR SELECTION COMMITTEE

1 K SRIKKANTH SOUTH -CHAIRMAN

2. MOHINDER AMARNATH NORTH

3 C R VENKATRAMAN EAST

4 SURENDRA BHAVE WEST

5 NARENDRA HIRWANI CENTRAL

6 SANJAY JAGDALE HON. SECRETARY / CONVENOR

ALL INDIA JUNIOR SELECTION COMMITTEE

1 ABEY KURUVILLA WEST -CHAIRMAN

2 ARUN SHARMA NORTH

3 K. JAYARAMAN SOUTH

4 RANJIB DEB BURMAN EAST

5 PRITAM GANDHE CENTRAL

6 ANURAG THAKUR HON. JT. SECRETARY / CONVENOR

ALL INDIA WOMEN'S SELECTION COMMITTEE

1 GARGI BANERJEE EAST - CHAIRPERSON

2 GULSHAN SHARMA NORTH

3 RAJINI VENUGOPAL SOUTH

4 MADHAVI CHITNIS WEST

5. RITA DEY CENTRAL

6. SANJAY JAGDALE HON. SECRETARY / CONVENOR

IPL GOVERNING COUNCIL COMMITTEE

1. RAJEEV SHUKLA CHAIRMAN

2. ARUN JAITLEY

3. ANIRUDH CHAUDHRY

4. DR. GANGA RAJU

5. SANJAY PATEL

6. AMITABH CHOUDHARY

7. RAVI SHASTRI

8. M P PANDOVE

9. ALL OFFICE BEARERS OF BCCI

NATIONAL CRICKET ACADEMY BOARD

1 ANIL KUMBLE CHAIRMAN

2 RANJIB BISWAL VICE CHAIRMAN

3. ANIRUDH CHAUDHRY

4 T C MATHEW

5 RAKESH PARIKH

6 GYANENDRA PANDEY

SPECIALISED ACADEMIES COMMITTEE

1.. M P PANDOVE - CHAIRMAN

2. PREM THAKUR

3.. RAJIV GOKHALE

4.. R I PALANI

5.. C K KHANNA

6 BISWARUP DEY

7 MADHUKAR WORAH

CONSTITUTION REVIEW COMMITTEE

1. N SRINIVASAN

2. ARUN JAITLEY

3. D.V. SUBBA RAO

4. MOHD. ASLAM GONI

MUSEUM COMMITTEE

1. MOHD. ASLAM GONI

2. SHIRAZ GIMI

3. KRISHNAMURTHY HOODA

4. SANJIV DUTTA

5. PRABHAKAR RAO -

6. M R KRISHNA

7. S VENKATESWARAN

8. SUJAN MUKHERJEE

9. YUDHRIR SINGH

10. AIR CMDR. BALADITYA

11. A N VOHRA

12. AHASAN MIRZA

13. RANJEET KALRA

MEDIA COMMITTEE

1, VILASRAO DESHMUKH - CHAIRMAN

2. S P BANSAL - VICE CHAIRMAN

3. VINOD DESHPANDE - MUMBAI CA

4 DR. R N BABA - TNCA

5 SHARAD PADHYE - VCA

6 S P TRIPATHI - ORISSA CA

MARKETING SUB-COMMITTEE

1 DR, FAROOQ ABDULLAH - CHAIRMAN

2 RAJEEV SHUKLA

3 GAUTAM ROY

4 ARINDAM GANGULY

5 C P JOSHI

6 PRAKASH DIXIT

7 BHARAT SHAH

8 DAYANAND NARVEKAR

9 N R MANIVANNAN

10 M M MISHRA

11 CHIRAYU AMIN

12 C K KHANNA

13 T R BALAKRISHNAN

14 ASIRBAD BEHERA

15 TALLAM VENKATESH

16 MOHANDAS - ANDHRA CA

17 ASHOK KUMAT - MPCA

18 ARVIND CHAUDHRY

19 D S CHALAPATHI

20 DR. P V SHETTY

GROUND & PITCHES COMMITTEE

1. VENKAT SUNDARAM - NORTH -CHAIRMAN

2. P R VISHWANATHAN - SOUTH

3. RATUL DAS - EAST

4. SUDHIR NAIK - WEST

5. TAPOSH CHATTERJEE - CENTRAL

6. SANJAY JAGDALE - HONORARY SECRETARY/CONVENOR

1. N SRINIVASAN

2. ARUN JAITLEY

3. NIRANJAN SHAH

DISCIPLINARY COMMITTEE - TO CONTINUE THE ENQUIRY AGAINST MR. LALIT MODI

1. ARUN JAITLEY

2. CHIRAYU AMIN

3. JYOTIRADITYA M SCINDIA

AFFILIATION COMMITTEE

1. ARUN JAITLEY

2. MOHD. ASLAM GONI

3. SANJAY JAGDALE

© ESPN Sports Media Ltd.

TopTop
Email Feedback Print
Share
E-mail
Feedback
Print
ESPNcricinfo staffClose
Related Links
Country Fixtures Country Results
1st Semi-final: Central Zone v North Zone at Mohali - Oct 22-25
Central Zone 538 North Zone 457
Final: South Zone v TBA in India (venue TBA)
Oct 29-Nov 2, 2014 (04:00 GMT)
India A v Sri Lankans at Mumbai (BS)
Oct 30, 2014 (09:00 local | 03:30 GMT | 23:30 EDT | 22:30 CDT | 20:30 PDT)
South Zone: Andhra v Karnataka in India (venue TBA)
Nov 7, 2014 (03:30 GMT)
East Zone: Assam v Tripura in India (venue TBA)
Nov 7, 2014 (03:30 GMT)
West Zone: Baroda v Mumbai in India (venue TBA)
Nov 7, 2014 (03:30 GMT)
East Zone: Bengal v Odisha in India (venue TBA)
Nov 7, 2014 (03:30 GMT)
North Zone: Delhi v J + K in India (venue TBA)
Nov 7, 2014 (03:30 GMT)
South Zone: Goa v Tamil Nadu in India (venue TBA)
Nov 7, 2014 (03:30 GMT)
West Zone: Gujarat v Maharashtra in India (venue TBA)
Nov 7, 2014 (03:30 GMT)
North Zone: Haryana v Punjab in India (venue TBA)
Nov 7, 2014 (03:30 GMT)
North Zone: H. Pradesh v Services in India (venue TBA)
Nov 7, 2014 (03:30 GMT)
South Zone: Hyderabad v Kerala in India (venue TBA)
Nov 7, 2014 (03:30 GMT)
Central Zone: Railways v U. Pradesh in India (venue TBA)
Nov 7, 2014 (03:30 GMT)
Complete fixtures » | Download Fixtures »
News | Features Last 3 days
News | Features Last 3 days